بسته بندی به سیستمی گفته می شود که در آن کالایی را برای حمل و نقل، توزیع، انبار، فروش و مصرف باشد آماده می کنند. بسته بندی عملیات تجاری نسبتا پیچیده وهنری است که زیبایی خاصی به محصول می بخشد و نقش بسیار مهمی را در بازاریابی و فروش محصول به عهده دارد.
قوطی مقوایی از انواع ظروف بسته‌بندي است که امروزه به طور گسترده ای در دنیا مورد استفاده قرار می گیرد.

امروزه قوطی مقوایی، ظروف سبک و قابل بازیافتی هستند که تبدیل به  یکی از پرطرفدارترین ظروف بسته بندی شده اند و می توان از آنها برای بسته بندی چای، قهوه، شکلات، بیسکوییت، دمنوش، گیاهان دارویی، عطر ادکلن، نمک و…استفاده نمود.
بسته بندی قوطی مقوایی، جزو صنایع سبز محسوب می شود و به همین دلیل کمک بسیاری به حفظ محیط زیست می کند و توانسته است مورد توجه  بسیاری از کشورهای اروپایی واقع گردد.

 

 

 

انواع قوطی های مقوایی

قوطی های مقوایی در انواع مختلف زیر تولید می شوند که در زیر به آنها اشاره شده است:

 • قوطی مقوایی چهارگوش
 • قوطی مقوایی مستطیلی
 • قوطی مقوایی استوانه ای
 • قوطی مقوایی درب دار
 • قوطی مقوایی درب پلاستیکی
 • قوطی مقوایی درب فلزی
 • قوطی مقوایی چند لایه

 

 

قوطی مقوایی چهارگوش

قوطی مقوایی چهارگوش در واحدهای صنعتی بوسیله خط تولید های اتوماتیک تولید می شود که در طی آن ظروف مقوایی در دستگاه های برش زن و ماشین های لیبل زن و درب دار گذاشته می شوند که سبب می شود این ظروف از استقامت بالایی برخوردار گردند.
قوطی های مقوایی مختلف با استفاده از تکنولوژی های پیشرفته چند لایه می گردند و چسب و موادی که در تولید آن مورد استفاده قرار می گیرد، سبب استحکام و مقاومت بالای این ظروف می گردد. همین دلایل سبب شده است که این محصولات فروش خوبی داشته باشند.
ماده مهمی که در ساخت قوطی مقوایی مورد استفاده قرار می گیرد چسب است که برای چسباندن لبه های قوطی وهمچنین غیر قابل نفوذ کردن این ظروف در برابر گاز و مایعات استفاده می گردد.
قوطی مقوایی شاخصه ها و ویژگی های خاصی دارد که سبب پررونق شدن آن شده است. کاغذ نقش بسیار مهمی در تولید قوطی مقوایی دارد و به همین دلیل آسیبی را متوجه محیط زیست نمی کند. قیمت تمام شده محصول نیز بسیار مناسب است و برای تولید کنندگان صرفه اقتصادی بالایی دارد.

 

فن‌آوري توليد قوطی مقوايي

فن‌آوري توليد قوطی مقوايي، زمان زیادی است که به کشور ما وارد شده و مورد استفاده قرار می گیرد ولی آنگونه که شایسته است از آن در بسته بندی بهره گرفته نمی شود.

در ایران قوطی مقوایی بیشتر به صورت لوله مقوایی در صنعت نساجی مورد استفاده قرار می گیرد يعني بيشترين ظرفيت توليد این محصول درگير ساخت لوله مغزي جهت لوله كردن پارچه است. این لوله ها پس از به پایان رسیدن توپ پارچه دور انداخته می شود و استفاده دیگری ندارد بنابراین تولید کنندگان اهمیتی نمی دهند که این لوله با چه کیفیتی تولید شود. این مساله سبب شده ایت که تولید کنندگان این لوله های مقوایی رشد نداشته باشند که سبب افت بسته بندی مواد غذایی می گردد.

 

 

فروش و بازاریابی انواع قوطی مقوایی

بیشتر تولید کنندگان جهت تبلیغ و عرضه محصولات خود از روش هایی مثل کاتالوگ، پوستر، تلویزیون و سایت های اینترنتی استفاده می کنند. در بازاریابی انواع قوطی مقوایی نیز این بازاریابی ها انجام می شود تا به فروش آنها به بهترین شکل ممکن انجام شود.

 

 

بازار فروش انواع قوطی مقوایی

برای بسته بندی محصولات مختلف از طراحی های خاص و زیبایی استفاده می شود. امروزه استفاده از قوطی مقوایی جایگزین بسته بندی های فلزی و آلومینیوم شده است و در صنایع مختلقی مورد استفاده قرار می گیرند. بازار قوطی مقوایی توانسته است نسبت به سایر بسته بندی ها پررونق تر باشد.

 

 

انواع قوطی مقوایی از لحاظ ساختمانی

انواع قوطی مقوایی از لحاظ ساختمانی در سه گروه زیر جا می گیرد:

 • به هم پیچیده
 • مارپیچ
 • لبه روی هم

 

لوله های مقوایی

لوله های مقوایی نیز نوعی از قوطی های مقوایی هستند که بسیار هم پرکاربرد هستند و از این لوله ها در صنایع مختلف با نام های مختلقی یاد می شود که در زیر به برخی از این نام های رایج اشاره شده است:

 • ته رول در مقوا سازی
 • نوار مرکزی در تولید نوار چسب
 • دوک در نساجی و گونی بافی

 

 

خطوط تولید لوله های مقوایی

خط تولید لوله های مقوایی در دو گروه جای می گیرد:

 • حلزونی گرد
 • غیر گرد با سطوح موازی

 

روند تولید لوله های مقوایی

دراین فرآیند باید قبل از هر چیز از کاغذهای مناسبی برای این کار انتخاب نمود. یعنی برای هر لوله، با توجه به کاربرد آن باید کاغذ انتخاب نمود. این کاغذ ها برای قسمت بیرونی، میانی و خارجی لوله مورد استفاده قرار می گیرد. قسمت میانی نسبت به لایه خارجی و درونی چون دیده نمی شود و به چشم نمی آید، ظاهر آن مهم نیست و حتما باید کاغذی در این قسمت استفاده شود که ویژگی های کاربردی داشته باشد.
کاغذهایی که برای ساخت لوله های مقوایی مورد استفاده قرار می گیرند به صورت رول هستند و عرض پهنی دارند و دستگاه برش این رول ها را به رول های باریکتر تبدیل می کند.
اولین مرحله در تولید، رول بازکنی نامیده می شود؛ چون در طی آن، رول های باریک کاغذی را باز  می کنند. در مرحله بعدی چسب زنی انجام می شود. این دو مرحله توسط یک دستگاه انجام می شود.

 

مزایای استفاده از قوطی مقوایی

استفاده از قوطی مقوایی برای بسته بندی، نسبت به سایر بسته بندی، مزایای زیر را در پی دارد:

 • كاهش قطع درختان جنگل
 • قابلیت تجزیه پذیری در طبیعت و بازیافت شدن
 • وزن کم و مقاومت در برابر شکل پذیری و خورد شدن
 • زيبايي
 • قيمت پايين مواد اوليه
 • سرعت توليد بالا

 

 

 

خط توليد قوطی مقوایی

در خط تولید قوطی مقوایی از نوارپيچ‌هاي‌ مارپيچي‌ و موازی، دستگاه های لیبل زن و دربند و همچنین دستگاه های برش زن استفاده می شود.

این قوطی ها در فرآیند تولید از ترکیب کاغذ و چسب با مواد مختلفی ساخته می شود که در نهایت سبب می شود از استحکام بالایی برخوردار گردند و ویژگی های ظاهری منحصر به فردی داشته باشند و تبدیل به محصولی بی رقیب گردند.

خط تولیدهای امروزی، قادر به تولید قوطی های مقوایی در انواع و اشکال و ابعاد مختلف هستند.

 

 

 

خدمات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *