قوطی نوعی ظرف، جعبه و یا محفظه ای است که به منظور بسته بندی و نگهداری طولانی مدت از مواد مختلف که انواع گوناگونی را شامل میشود، ساخته میشود. قوطی ها در اشکال و سایز های بی شماری مورد استفاده قرار میگیرند که از رایج ترین آنها میتوان قوطی های کنسرو و کمپوت را نام برد.

انواع دیگر قوطی

قوطی های طلقی و پِت هستند که مصارفی از قبیل بسته بندی خشکبار، چای، دمنوش، شکلات و…. را دارا میباشند. و به همین ترتیب بسته به نوع مواد مورد نگهداری، جنس ساخت قوطی تعیین و تولید میشود. قوطی ها معمولا دوتکه و سه تکه در بعضی موارد چهارتکه هستند. یعنی به این صورت که در مراحل ساخت قوطی از دو، سه و یا چهار قطعه مجزا برای تولید نهایی قوطی استفاده میشود. این اجرا معمولا بدنه،کف،درب و یا حلقه هستند. بعضی از قوطی ها به صورت خام و بدون چاپ و نوشته و نقش و نگار مورد استفاده قرار میگیرند. در این قوطی ها برای اینکه بتوان محصول داخل قوطی را به سادگی معرفی کرد از چاپ لیبل و برچسب استفاده میشود.

چاپ در قوطی سازی به جای لیبل

اما شرکت هایی که تولید آنها در هر زمینه ای بالا است و روزانه تعداد زیاد قوطی برای بسته بندی کالاهای خود و عرضه به بازار نیاز دارند. دیگر از لیبل و برچسب برای معرفی کالاهای بسته بندی شده داخل قوطی استفاده نمیکنند چرا که در تیراژهای بالای تولید استفاده از لیبل و برچسب اولا ‌توجیه اقتصادی ندارد و مقرون به صرفه نیست و دوما از لحاظ کیفیت ظاهری مورد تایید عموم نیست در نتیجه این شرکت ها ترجیح میدهند تا از قوطی های چاپ شده برای ارائه کالاهای خود استفاده کنند. برای اینکه بتوانیم قوطی چاپ شده ای برای بسته بندی محصولات داشته باشیم باید پروسه ای تقریبا پردردسر را طی کنیم.

روند چاپ در قوطی سازی

ابتدا باید ورقهای قلع اندود در سایز و اندازه های مشخص و مورد نیاز را تهیه کنیم سپس با تحویل ورقهای قلع اندود به چاپخانه این پروسه آغاز میشود.
در ابتدا اوپراتور چاپخانه بعد از تهیه فیلم و زینکهای مورد تایید سفارش دهنده و انطباق آنها با طرح مورد نظر،ورقهای قلع اندود را به بخش لاک زنی چاپخانه هدایت میکند.در این مرحله ورقهای قلع اندود یکی یکی و به ترتیب از درون دستگاه لاک زنی عبور کرده و یک لایه نازک از لاک مورد نظر روی آنها چاپ میشود این عملیات با کمک سیلندر و نوردهای موجود در دستگاه لاک زنی انجام میشود.

پس از این مرحله ورقها یک به یک و به فاصله زمانی تقریبی ۲ ثانیه وارد کوره های حرارتی میشوند.عبور ورقهای قلع اندود که یک لایه لاک روی آنها چاپ شده از درون کوره های حرارتی با استفاده از ابزار مخصوص صورت میگیرد.

مقالات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *